OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ŠUMA I SVJETSKOG DANA VODA u NP BRIJUNI

Autor: Dajana Bogdanović, 27. 3. 2023.

Možemo li bolje dočekati novo godišnje doba od odlaska u prirodu?  Nakon jučerašnje kiše, prvi  dan proljeća počastio nas je prekrasnim sunčanim vremenom. Krenuli smo u najljepše šume hrasta crnike- brijunske šume.

Šume su najsloženiji ekosustav na Zemlji, procjenjuje se da pokrivaju oko 30% ukupne zemljine površine, ali i da čuvaju preko 80% biološke raznolikosti naše planete. Svojim aktivnostima (gradnjom naselja, cesta, zagađenjem zraka, tla, vode...) čovjek uništava taj vrijedni ekosustav. Osim što nam biljke u šumi proizvode kisik, one i čiste zrak, tlo i vodu. Imaju i važnu ulogu u zaštiti tla od erozije, poplava i ublažavaju posljedice globalnog zatopljenja.

Budućnost našeg planeta su djeca i zato ih neprestano moramo educirati o važnosti šuma i pokazati im svu raskoš našeg šumskog svijeta. Učenici 6.a i 6.b razreda posjetili su Brijune gdje nam je Martina na zanimljiv način pokazala brijunsku šumu i upoznala nas s nekim šumskim životinjama i biljkama. Djeca su naučila razlike između pojedinih biljnih vrsta, oslušnula kako se budi voda u žilama drveća, potražili u prirodi male životinjice i tragove života... Sve životinjice smo neozlijeđene vratili u prirodu. Naučili smo puno o sitnim stanarima velike šume. Udisali smo čisti šumski zrak ispunjen mirisnim notama eteričnih ulja i mora.

Sutra obilježavamo još jedan bitan datum- Svjetski dan voda (22.3.). Bez vode nema života, a svejedno je nemilice zagađujemo. Posjetili smo i brijunsku baru i porazgovarali o živim bićima u njoj i oko nje. Razgovarali smo i o invazivnim vrstama koje smo namjerno ili slučajno donijeli i tako ugrozili autohtone.

Sve smo shvatili! Moramo čuvati prirodu! Živa bića u prirodi mogu bez nas, ali ne i mi bez njih. Moramo sačuvati bioraznolikost i područja od posebne ljepote kao što je i ovaj naš prekrasni nacionalni park Brijuni. Na kraju smo zagrlili svatko svoje drvo i zahvalili na svemu.

Zahvaljujemo i Martini i čitavom timu iz NP Brijuni na pozivu, vođenju, edukaciji i što se svakodnevno brinu za prirodu.

Zadovoljni učesnici terenske nastave: učenici 6.a i 6.b razreda, pedagogica Marina, asistentica Nataša i učiteljica prirode Jelena